صفحه اصلی / بلاگ / 7 نکته مفید برای نوشتن کتابی جذاب و مخاطب پسند

7 نکته مفید برای نوشتن کتابی جذاب و مخاطب پسند

در این مقاله به شما 7 نکته و روش را بازگو میکنم که اگر از آنها استفاده نمایید و بعد شروع به نوشتن کتاب خودتان کنید،میتوانید موفق به نوشتن کتابی جذاب و مخاطب پسند شوید،این مقاله را از دست ندهید.

تولید محتوا | کافه آموزش

سلام دوستان تو این مقاله میخوایم در مورد این صحبت کنیم که چگونه میتوانید کتابی جذاب و کاربر پسند بنویسید به طوری که مخاطبان با دیدن کتاب شما بین انبوهی از کتاب ها که بیشتر آنها محتوایی نامناسب ارائه میدهند به آن دل دهند و شما موفق به نوشتن کتابی جذاب شوید و آن را به عنوان یک گاو بنفش ارائه دهید.

مخاطب هدف :

اولین نکته ای که قبل از نوشتن کتاب باید به آن توجه کنید این است که مخاطب هدف شما چه کسانی هستند و میخواهید این کتاب را برای چه دسته ای از افراد جامعه بنویسید؛اینکه مخاطبان خودتان را بشناسید به شما کمک بسیاری در جهت نگارش کتاب و همچنین فروش و عرضه آن خواهد کرد.

فرض کنید که شما قصد دارید کتابی با موضوع ” علوم کامپیوتر ” بنویسید ولی نمیدانید که مخاطبان هدفتان چه کسانی هستند و میخواهید برای چه کسانی این کتاب را بنویسید،با خودتان فکر میکنید و میگویید: “معلوم است،مخاطبان هدف من علاقه مندان به کامپیوتر و تکنولوژی هستند”،این درست است که مخاطب شما این افراد هستند ولی تعیین نکرده اید که افرادی که میخواهند این کتاب را بخوانند چقدر معلومات دارند،چقدر از علوم کامپیوتر را فرا گرفته اند و ….

پس به این نکته توجه کنید و مخاطب هدف خودتان را به درستی انتخاب نمایید زیرا باعث میگردد که شما در این راه چند گام به جلو پرش کنید و دچار اشتباه نشوید.

عنوانی جذاب و چشم نواز :

اگر مقاله ” 5 روش برای نوشتن عنوانی جذاب ” را در وبسایت ما خوانده باشید،میدانید که عنوان یکی از مهمترین بخش ها در نوشتن مقالات وبسایت است و اولین بخشی که کاربر از یک مقاله میبیند عنوان آن است،در نوشتن کتاب نیز به همین صورت است،در واقع کاربر اول عنوان و جلد روی کتاب را میبیند،اگر این دو مورد بتوانند برق از چشمان او بپرانند،میتوان گفت که شما به هدف خود رسیده اید و شروعی عالی داشتید.

مقدمه عالی :

سومین نکته برای نوشتن کتابی جذاب این است که شروعی عالی داشته باشید،حالا شما توانسته اید با نوشتن عنوانی جذاب کاربر را راضی کنید که محتوای کتاب را ببیند و کمی در مورد آن بخواند،اگر به صورت رندوم یک صفحه را باز کند و بخشی از نوشته های آن را بخواند،به احتمال زیادی از کتاب زده میشود و آن را دور می اندازد،پس بهتر است که یک بخش مقدمه در ابتدای کتاب قرار دهید و درون آن به صورت کلی یک متن جذاب و گیرا در مورد محتوای کتابتان بنویسید،با اینکار هم اصول را رعایت کرده اید و هم درصد بیشتری احتمال دارد که مخاطب کتاب شما را بخواند.

محتوایی تقسیم شده و جذاب :

اینکه میگوییم محتوای اصلی کتاب را تقسیم کنید به علت این است که خواننده ساده تر بتواند آن را هضم کند و بتواند آن را مطالعه نماید،در هر بخش با توجه به محتوای کتابتان شروع به نوشتن اطلاعاتی جذاب و عالی نمایید،کلماتی را درون نوشته های خودتان بکار ببرید که مخاطب با خواندن آن شوق کند و تمام حواس خود را روی کتاب بگذارد.

از تصاویر استفاده نمایید،حتما این جمله را شنیده اید که میگوند هر تصویر دارای هزاران کلمه است،استفاده از تصاویر هم جلوه خوبی به کتاب شما میدهد هم باعث میشود خواننده زیاد خسته نشود و فقط متون را نخواند.

نوشتن پایانی خوب و ماندگار :

شاید شما مرحله پایانی را دست کم بگیرید و بگویید که مخاطب کتاب را خوانده از آن خوشش آمده و دیگر تمام،نیاز نیست که برای پایان کتاب وقت بگذاریم و نگارشی عالی داشته باشیم.

همانطور که در بخش های بالا گفتیم ” عنوان اولین چیزی است که کاربر میبیند ” و حالا در ادامه آن باید بگم که بخش پایانی کتاب آخرین چیزی است که مخاطب میبیند و شما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید زیرا بعد از خواندن این بخش خواننده کتاب را میبنند و آخرین چیزی که از کتاب شما به خاطر دارد همان بخش پایانی است،برای نوشتن کتابی جذاب باید آن را طوری بنویسید که خواننده بعد از اتمام کتاب به خوبی از آن یاد کند.

راه های ارتباطی :

قرار دادن راه های ارتباطی در کتاب باعث میشود که مخاطب احساس راحتی و امنیت کند،هرگاه در قسمتی از کتاب مشکلی دید میتواند به شما گزارش دهد،اگر کتاب شما آموزشی میتواند سوالات خوش را از شما بپرسد و پیام های خود را بدست شما برساند.

لینک به منابع معتبر :

در آخر نیاز است که به کاربر وبسایت ها و مکان هایی را معرفی نمایید که میتواند محتوا و اطلاعات بیشتری از موضوعی که در حال مطالعه آن میباشد،بدست آورد،شاید با خودتان فکر کنید که با این کار مخاطب را از خودمان رانده ایم و به او گفته ایم که میتواند در این چند جایی که معرفی کرده ایم داده های بیشتری بدست آورد،اما اینطور نیست،با اینکار خواننده شما را به عنوان یک متخصص و کسی میشناسد که میخواهید به او کمک کنید تا به هدف خودش برسد.

اگر به تولید محتوا علاقه من هستید پیشنهاد میکنم که حتما سری به وبسایت ” نوین ” بزنید در انبوهی از مقالات جذاب و خواندنی آن قدم بگذارید.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و بتوانید از نکات گفته شده در آن برای نوشتن کتابی جذاب استفاده نمایید،حتما نظرات،پیشنهادات و سوالات خودتان را برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

نویسنده: ابوالفضل شیخیانی


نظرات:

دیدگاه شما

نام

ایمیل ( اختیاری )

سایت( اختیاری )

پیشنهاد ویژه برای شما:

آموزش راه اندازی کسب  و کار اینترنتی رایگان

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی (بدون سرمایه اولیه)

راه اندازی کسب و کار اینترنتی را به صورت رایگان یاد بگیرید و همین حالا کسب و کار اینترنتی خود را بدون سرمایه اولیه راه اندازی کنید و به درآمد عالی برسید

19000 تومان رایگان

دانلود
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.