صفحه اصلی / بلاگ / آموزش ساخت دکمه شناور در اندروید استودیو

آموزش ساخت دکمه شناور در اندروید استودیو

آموزش ساخت دکمه شناور در اندروید استودیو،دکمه شناور یکی از مهمترین ویو ها در رابطه کاربری یک اپلیکیشن و در کنار آن تجربه کاربری اپلیکیشن میباشد.

برنامه نویسی اندروید

سلام خدمت همه دوستان و برنامه نویسان عزیز،در این مقاله از وبسایت کافه آموزش با یه آموزش جذاب و کاربردی که اگر از اون استفاده کنید منجر به زیباتر شدن برنامه شما خواهد شد در خدمت شما هستم؛آموزش ساخت دکمه شناور در اندروید استودیو،یک ویژگی بسیار کاربردی که شاید خیلی ها در برنامه های خود از آن استفاده میکنند؛دکمه شناور همانطور که از اسمش پیداست دکمه ای است که روی صفحه قرار میگیرد،به عنوان مثال دکمه تماس با ما و یا هر ویژگی دیگری که شما بخواهید.

ساخت پروژه جدید :

اول از همه یک پروژه جدید ایجاد کنید با نام دلخواه یا اگر که میخواهید درون یکی از پروژه های خودتان از کدهای این آموزش استفاده نمایید،دکمه شناور به طور پیشفرض جزوه ویو ها اندروید استودیو نمیباشد و شما باید کتابخانه دیزاین را به پروژه خودتان اضافه کنید تا بتوانید از دکمه شناور استفاده کنید:

  • وارد فایل گریدل شوید
  • در قسمت dependencies به کمک کد زیر کتابخانه دیزاین را اضافه کنید

compile ‘com.android.support:design:25.2.0’

ایجاد دکمه شناور :

حالا وارد اکتیویتی که میخواهید دکمه شناور را به آن اضافه کنید،شوید و یک view با نام floatingActionButton را به پروژه خودتان اضافه نمایید.

همانطور که میبینید روی صفحه شما این دکمه شناور ضاهر میشود،حالا نیاز به این داریم که مقداری طراحی آن را تغییر دهیم تا برای کاربر جذابتر شود،به عنوان مثال از یک آیکون استفاده کنیم،به آن سایه دهیم و این دکمه را در یک مکان درست قرار دهیم:

<android.support.design.widget.FloatingActionButton
android:id="@+id/fab_main"
android:layout_width="wrap_content"
android:layout_height="wrap_content"
android:layout_alignParentBottom="true"
android:layout_alignParentRight="true"
android:layout_marginBottom="100dp"
android:layout_marginRight="30dp"
android:src="@drawable/shop_basket"
android:scaleType="centerInside"
app:elevation="10dp"/>

همانطور که میبینید ما به این دکمه یک آیدی داده ایم که بعدا از آن استفاده خواهیم کرد و یک طول و عرض،در خط بعدی گفته ایم که این ویو(دکمه) در قسمت پایین صفحه قرار بگیرد و در کنار آن در خط بعدی گفته ایم به سمت راست صفحه متمایل شود، در خط ششم و هفتم نیز یک margin ( فاصله از اطراف ) به این دکمه دادیم،در خط هشتم یک آیکون را به عنوان تصویر اصلی این باتن معرفی کرده ایم،خط نهم اندازه تصویر را مشخص کردیم و در خطر دهم یک سایه به دکمه شناورمان داده ایم.

در برنامه نویسی اندروید و برای ساخت دکمه شناور شما میتوانید از روش هایی دیگری نیز استفاده نمایید اما این روش بهینه ترین و آسانترین روش میباشد.

کدهای جاوا :

در ادامه ساخت دکمه شناور ما قصد داریم کدهای جاوای این دکمه را بنویسیم تا موقعی که روی این دکمه کلیک شد کاری که ما میخواهیم را برایمان انجام دهد،وارد کلاس جاوا اکتیویتی مورد نظر شوید و دکمه شناور را به آن معرفی کنید:

FloatingActionButton fab = (FloatingActionButton)findViewById(R.id.fab_main);

حال باید رویداد کلیک این دکمه را بنویسیم که مانند دیگر ویو ها میباشد:

fab.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {
@Override
public void onClick(View v) {
Toast.makeText(getBaseContext(),"کلیک شد ...",Toast.LENGTH_LONG).show();
}
});

داخل تابع onClick دستوراتی را که میخواهید با کلیک روی دکمه شناور اجرا شود بنویسید و در نهایت از دکمه طراحی شده لذت ببرید.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و به خوبی از آن استفاده نمایید،حتما نظرات،سوالات و پیشنهادات خودتان را برای ما بنویسید و فراموش نکنید ما را به دوستانتان معرفی نمایید.

نویسنده: ابوالفضل شیخیانی


نظرات:

دیدگاه شما

نام

ایمیل ( اختیاری )

سایت( اختیاری )

پیشنهاد ویژه برای شما:

آموزش راه اندازی کسب  و کار اینترنتی رایگان

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی (بدون سرمایه اولیه)

راه اندازی کسب و کار اینترنتی را به صورت رایگان یاد بگیرید و همین حالا کسب و کار اینترنتی خود را بدون سرمایه اولیه راه اندازی کنید و به درآمد عالی برسید

19000 تومان رایگان

دانلود
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.