صفحه اصلی / بلاگ / چطور باگ هر نرم افزاری را پیدا و از آن استفاده نماییم؟

چطور باگ هر نرم افزاری را پیدا و از آن استفاده نماییم؟

در این مطالب به طور کلی با مقوله پیدا کردن باگ نرم افزارها آشنا خواهیم شد و قدم به قدم با هم پیش خواهیم رفت تا یک نرم افزار را امن کنیم.

باگ نرم افزاری

سلام دوستان تو این مقاله از وبسایت کافه آموزش میخوام راجع به یک مسئله مهم هم برای برنامه نویسان و هم برای هکرها و تسترها یعنی پیدا کردن باگ نرم افزارها صحبت کنیم ،این نرم افزار ممکن است یک وب اپلیکیشن،یک نرم افزار ویندوزی و یا یک نرم افزار اندرویدی باشد،به شما پیشنهاد میکنم این مقاله جذاب را تا انتها بخوانید و از آن لذت ببرید.

تکنولوژی های بکار رفته در نرم افزار :

اولین مسئله این میباشد که شما باید با روش های مختلفی که میتوانید و با تحقیق و بررسی دقیق،تکنولوژی های بکار رفته در نرم افزار هدف را شناسایی کنید،به عنوان مثال از چه وب سرویسی استفاده میکند،برای قسمت دیتابیس نرم افزار از چه دیتابیسی استفاده میکند و …

برای وب اپلیکیشن ها شما میتوانید از افزونه waplyzer استفاده نمایید،با نصب این افزونه روی مرورگر خودتان میتوانید پس از وارد شدن به یک وبسایت تکنولوژی های بکار رفته در آن را ببینید و بفهمید که به طور کلا از چه چیزهایی استفاده میکند.

زبان برنامه نویسی :

برای پیدا کردن باگ نرم افزارها،یافتن زبان برنامه نویسی مورد استفاده یکی از مهمترین گام ها میباشد،زیرا بعد از فهمیدن زبان برنامه نویسی بکار رفته در آن میتوانید جواب خیلی دیگر از سوالات خودتان را بدهید و چند گام به جلو حرکت کنید.

فرض کنید که یک وبسایت از زبان برنامه نویسی php استفاده میکند و شما با دانستن و یک سرچ ساده در گوگل میتوانید لیست باگ های زبان php را پیدا و مورد آنها اطلاعاتی کسب کنید که با دریافت این داده ها شما در مرتبه های بعدی دوباره نیاز به سرچ ندارید و میتوانید به راحتی باگ ها را پیدا کنید.

کنترل ورودی ها و خروجی ها :

در این بخش شما باید بتوانید قسمت هایی از نرم افزار را پیدا کنید که یا توسط کاربر ورودی به نرم افزار داده میشود و یا قسمتی که توسط نرم افزار یک داده و مقدار در خروجی نمایش داده میشود؛به عنوان مثال یک وبسایت را فرض کنید،همانطور که ما در ” سری داستان هکر قانونمند ” گفتیم برای باگ sql وبسایت یک کوئری را از کاربر در Url سایت میگیرد و داده ها را میخواند.

اگر برنامه نویس وبسایت این قسمت را کنترل نکرده باشد و رخنه آن را نبسته باشد،شما به راحتی میتوانید به کمک یک سری دستورات به دیتابیس وبسایت دسترسی بگیرید.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و به خوبی یاد بگیرید که چطور موفق به پیدا کردن باگ نرم افزارها شوید و از آن استفاده نمایید.

نویسنده: ابوالفضل شیخیانی


نظرات:

دیدگاه شما

نام

ایمیل ( اختیاری )

سایت( اختیاری )

پیشنهاد ویژه برای شما:

آموزش راه اندازی کسب  و کار اینترنتی رایگان

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی (بدون سرمایه اولیه)

راه اندازی کسب و کار اینترنتی را به صورت رایگان یاد بگیرید و همین حالا کسب و کار اینترنتی خود را بدون سرمایه اولیه راه اندازی کنید و به درآمد عالی برسید

19000 تومان رایگان

دانلود
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.