اصطلاحات و تعاریف پایه ای در شبکه های کامپیوتری

Estelahat
شبکه مقالات

اصطلاحات و تعاریف پایه ای در شبکه های کامپیوتری

Server و Client

سرور یا سرویس دهنده یا همان Server دستگاهی است که یک سری سرویس ها را در شبکه ارایه می دهد. به عنوان مثال فرض کنید که یک نرم افزار حسابداری در سازمان خود دارید و قرار است توسط 10 حسابدار مورد استفاده قرار بگیرد. برای این کار کافی است نرم افزار حسابداری بر روی دستگاه Server نصب و راه اندازی شود و از طریق شبکه اپلیکیشن آن در اختیار کاربران قرار بگیرد. نمونه دیگر نرم افزار اتوماسیون اداری است که فرآیند نامه نگاری به صورت الکترونیکی در سازمان را انجام می دهد.

نسخه این نرم افزار بر روی دستگاه سرور نصب می شود و کاربران از طریق شبکه به راحتی از این نرم افزار استفاده می کنند. منظور از کلاینت (Client) دستگاهی است که از سرویس ارایه شده توسط سرویس دهنده یا همان سرور استفاده می کند. دستگاه Client درخواست (request) خود را برای استفاده از نرم افزار یا سرویس موجود در سرور برای سرویس دهنده (Server) ارسال می کند و سرویس دهنده نیز درخواست را پاسخ می دهد و سرویس را در اختیار کلاینت قرار می دهد.

Workstation

منظور از workstation سخت افزار متعلق به کاربر است. معنای واژه client استفاده کننده یا سرویس گیرنده است در حالی که workstation دقیقاً دستگاهی است که کاربر از آن استفاده می کند.

شبکه های Client/ Server و Peer-to-Peer

شبکه های کامپیوتری براساس نوع سرویسی که در آن ها جاری است و نوع ارتباطی در آن ها وجود دارد به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

  1.  شبکه های نظیر به نظیر (Peer-to-Peer): در این نوع شبکه هیچ گونه سرویس دهنده ای وجود ندارد و تنها ارتباط بین کامپیوترها برقرار است که نمونه آن شبکه کافی نت است. در این شبکه همه دستگاه ها در سطح یکدیگر هستند و دستگاه ارجحی وجود ندارد.
  2. شبکه Client/ Server: در این شبکه سرویس دهنده یا همان سرور و سرویس گیرنده یا همان کلاینت وجود دارد.

رسانه (Media)

رسانه (Media) محیط انتقال اطلاعات در شبکه است. این رسانه می تواند زوج سیم، فیبر نوری، کابل کوآکسیال، ارتباط بی سیم و غیره باشد.

Faut Tolerance / High Availability

Fault Tolerance به معنای تحمل خرابی است و High Availability به مفهوم دائما در دسترس بودن و همواره فعال بودن است. منظور از تحمل خرابی این است که در صورت بروز آسیب به شبکه، سرویس های شبکه از کار نیفتد (اصطلاحاً down نشود). به عنوان مثال فرض کنید در شبکه سرویس وب را ارایه می دهید. اگر سرور وب سایت down شود آنگاه دیگر آن وب سایت در دسترس نخواهد بود. حال برای رفع این مشکل وب سایت دومی همانند وب سایت اول راه اندازی می شود تا در صورت از دسترس خارج شدن وب سایت اول، وب سایت دوم به سرویس دهی ادامه دهد. این کار به معنای داشتن تحمل خرابی در شبکه است. این فرآیند به روش ها و تکنولوژی های مختلفی قابل پیاده سازی است.

Disaster Recovery

در صورت بروز خرابی و down شدن سرویس ها می بایست از backup های موجود استفاده کرد. با استفاده از backup ها می توان اطلاعات و داده های موجود را بازیابی کرد. در فرآیند disaster recovery عملیات بک آپ گیری از اطلاعات و داده ها به درستی انجام می شود تا در صورت بروز خرابی در کمترین زمان بدون از دست رفتن اطلاعات، داده ها به زمان قبل از قطعی و خرابی بازگردد. دو ویژگی مهم Disaster Recovery بازیابی اطلاعات در کمترین زمان و بدون از دست رفتن داده ها است.

انواع روش های ارسال پیام در شبکه

در شبکه به سه روش پیام ها ارسال می شود:

  • Unicast
  • Multicast
  • Broadcast

پیام های Unicast

در این روش دستگاه ارسال کننده پیام خود را دقیقاً به یک دستگاه دریافت کننده معین ارسال می کند. این روش ارسال پیام یک به یک است.

پیام های Multicast

این نوع پیام گروهی است یعنی یک فرستنده پیامی را برای تعدادی از دستگاه های شبکه ارسال می کند. این نوع پیام ها بیشتر در دستگاه های روتر مورد استفاده قرار می گیرند تا جداول مسیریابی خود را به روز کنند.

پیام های Broadcast

این نوع پیام توسط یک دستگاه برای تمامی دستگاه های شبکه ارسال می شود. به عنوان مثال وقتی یک دستگاه می خواهد از سرور IP آدرس بگیرد پیام Broadcast را برای دریافت IP آدرس به صورت DHCP ارسال می کند.

شبکه اترنت (Ethernet)

اترنت فناوری مبنی بر فریم (Frame) است که برای ارتباط بین دستگاه ها و ایجاد شبکه ابداع شده است. نکته مهم در این فناوری انتقال اطلاعات به صورت فریم فریم است. شخصی به نام متکالف در شرکت زیراکس در سال 1973 تا 1975 این فناوری را برای ارتباط بین کامپیوتر و پرینتر ابداع کرد. این فناوری مورد استقبال قرار گرفت و گسترش یافت. سپس او شرکت های زیراکس، اینتل و دک را متقاعد کرد که استاندارد واحدی به نام DIX را برای برقراری ارتباط بین کامپیوترها و دستگاه ها ایجاد کنند. در سال 1980 انجمن مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) استانداری به نام 802 را برای شبکه اترنت تعریف کرد.

تهیه کننده: محمدرضا برجسته

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پیامک
پشتیبانی آنلاین