حذف سرور ADC در شبکه دامین

حذف کردن ADC Server در ویندوز سرور 2022
شبکه مایکروسافت مقالات

حذف سرور ADC در شبکه دامین  (Remove Additional domain controller)

فرض کنید سرور ADC شبکه شما به هر دلیل دچار مشکل شده است و نیاز دارید تا این سرور را از شبکه حذف کنید و یک سرور ADC جدید راه اندازی کنید. پیشنهاد می‌شود در صورت اشکال سخت افزاری سرور را از شبکه جدا نکنید یا در صورت اشکالات نرم افزاری مانند خرابی ویندوز اقدام به نصب مجدد ویندوز و .. نکنید. وقتی شما سرور ADC را به صورت غیر اصولی از شبکه حذف کنید نام این سرور همچنان به عنوان یک سرور کنترل‌کننده اضافه در سرور اصلی PDC باقی خواهد ماند و این سرور تلاش می‌کند تا هر پنج دقیقه با سرور ADC تبادل اطلاعات (Replicate)کند. اما از آنجایی که سرور ADC به صورت غیر اصولی از شبکه جدا شده، سرور PDC نمی‌تواند با آن تبادل اطلاعات کند و مدام خطا و هشدارهای مختلفی از طرف سرور PDC ثبت می‌شود که برای رفع این خطاها نیاز دارید مراحلی را طی کنید که کار را برای شما دشوار می‌کند.

اگر وارد سرور PDC شوید در قسمت Active Directory Users and Computers هر دو سرور ADC و PDC را مشاهده خواهید کرد.

حذف سرور ADC

آموزش نصب و راه اندازی AD و ADC سرور در ویندوز سرور – دوره آموزشی MCSA/MCSE

مراحل حذف سرور ADC

مراحل حذف سرور ADC

1) وارد سرور ADC شوید. طبق شکل وارد manager  server شده و گزینه Manage را انتخاب کنید.  در کشوی باز شده گزینه Remove Roles and Features را انتخاب کنید.

انتخاب گزینه حذف سرور ADC در ویندوز سرور

صفحات بعدی را Next کنید.

ادامه مراحل حذف سرور ADC

2) در صفحه زیر تیک گزینه Active Directory Domain Services  را بردارید و  بر روی Next کلیک کنید.

انتخاب گزینه درست در مراحل حذف سرور ADC

3) در پنجره باز شده بر روی گزینه Remove Features کلیک کنید تا پنجره  Remove Roles and Features wizard باز شود. در این پنجره ابتدا باید سرور را تنزل رتبه کنید (عکس عمل ارتقا سرور به کنترل‌کننده دامین، در مرحله نصب ).

چگونه سرور ADC را حذف کنیم

بر روی گزینه Demote this domain controller کلیک کنید تا مراحل حذف این سرویس آغاز شود.

نحوه پاک کردن سرور ADC

4) در صفحه Credentials، برای مراحل حذف سرور ADC نیاز به اعتبار یک حساب کاربری عضو گروه مدیر دامین (Domain Admins) دارید. اگر حساب فعلی که با آن به سیستم وارد شده اید عضو گروه مدیران باشد با همین حساب می‌توانید مراحل حذف سرور ADC را انجام دهید در غیر اینصورت بر روی گزینه change کلیک کنید ودر پنجره باز شده نام کاربری ورمز حساب کاربری مدیر را وارد کنید تا اجازه حذف به شما داده شود. پیشنهاد می‌شود تیک گزینه Force the removal of this domain controller را نزنید مگر در حال حذف آخرین کنترل‌کننده‌ی موجود (سرور PDC) در شبکه دامین خود باشید یا اجازه حذف در مراحل بعد به شما داده نمی‌شود. برای حذف، نیاز است تا سرور ADC با سرور اصلی ارتباط برقرار کرده و اعلام کند که سرور ADC حذف خواهد شد و دیگر ارتباطی با این سرور برقرار نکند. در صورتی که تیک این گزینه را بزنید حتی اگر ارتباط  با سرور ADC برقرار نشود هیچ خطایی نشان داده نمی‌شود و به اجبار سرور ADC حذف می‌شود که در این صورت مشکلات حذف غیر اصولی پیش خواهد آمد. این صفحه را Next کنید.

روش دیلیت کردن سرور ADC

5) در صفحه جدید هشدار می‌دهد که آیا از حذف سرور ADC اطمینان دارید. تیک گزینه Proceed with removal را بزنید و بر روی Next کلیک کنید.

روش حذف سرور ADC

6) از آنجایی که در مراحل حذف سرور ADC، دیتابیس سرور شما (NTDS.dit) حذف خواهد شد، بنابراین حساب کاربری که با آن به سیستم وارد شده بودید نیز حذف خواهد شد. از طرفی دیتابیس محلی سیستم  SAM که در هنگام نصب سرور ADC به طور خودکار حذف شده بود نیز در دسترس نمی‌باشد. بنابراین بعد از اتمام حذف، شما نیاز به یک حساب کاربری مدیر محلی (Local Administrator) دارید تا بتوانید به صورت محلی به سیستم ویندوز سرور خود وارد شوید. در صفحه جدید باز شده از شما می‌خواهد تا یک رمز برای این حساب کاربری جدید وارد کنید. این حساب کاربری در دیتابیس SAM جدید که بعد از نصب در سیستم ایجاد خواهد شد، ذخیره می‌شود.

روش پاک کردن سرور ADC در ویندوز سرور 2022

7) در صفحات بعد بر روی گزینه Demote و سپس گزینه Close کلیک کنید تا سیستم ری‌استارت شود و مراحل حذف سرور ADC به طور کامل انجام شود.

اگر وارد سرور PDC شوید با رفرش کردن صفحه Active Directory Users and Computers مشاهده خواهید کرد که سرور  ADC از شبکه دامین حذف شده است.

روش پاک کردن سرور ADC در ویندوز

حذف کنترل‌کننده‌ی اصلی در شبکه  Child

حذف سرور ADC در سرور های Child

حذف سرور کنترل‌کننده اصلی در یک شبکه Child به منزله‌ی حذف کل شبکه‌ی دامین فرزند در ساختار جنگل شما است.

قبل از انجام مراحل حذف می‌توانید شبکه فرزند را در سرور PDC شبکه ریشه درخت مشاهده کنید. وارد سرور PDC در شبکه ریشه جنگل شوید، وارد Start شوید. گزینه Administrative Tools را انتخاب کنید. در پنجره باز شده گزینه Active Directory Domain and Trusts را انتخاب کنید. در سمت چپ می‌توانید شبکه Child که در این مثال

  shop. cafeamuzesh.local است را در ساختار جنگل مشاهده کنید.

چگونه سرور child در سرور ADC را حذف کنیم

 

مراحل حذف شبکه فرزند تقریبا مشابه با فرایند حذف سرورADC  می‌باشد. در ادامه تفاوت های این دو روش ذکر شده:

بعد از مرحله 3، صفحه Credentials برای شما باز خواهد شد. از آنجایی که ما آخرین سرور کنترل‌کننده‌ی (PDC) را در شبکه فرزند حذف می‌کنیم، باید تیک گزینه‌ی Last domain controller in the domain را بزنیم تا شبکه فرزند به طور کامل از ساختار جنگل حذف شود.

حذف ADC در ویندوز سرور

بعد از مرحله 5، صفحه Removal Option باز خواهد شد .طبق شکل تیک گزینه‌ی  Remove this DNS zoneرا بزنید تا آخرین سرویس DNS نیز از روی سرور حذف شود.

حذف ADC سرور در ویندوز

برای حذف سرور PDC نیاز به اعتبار یک حساب کاربری عضو گروه  Enterprise Admins دارید. این گروه تنها در سرور ریشه جنگل شما موجود است. حساب کاربری فعلی، که با آن به سیستم وارد شده اید متعلق به سرور PDC شبکه فرزند بوده و عضو گروه Enterprise Admins نمی‌باشد (در این مثال  حساب کاربر فعلی shop و عضو گروه مدیر دامین است).

اگر با همین حساب کاربری فعلی اقدام به حذف شبکه فرزند کنید در ادامه مراحل نصب با خطای زیر مواجه خواهید شد زیرا برای حذف یک شبکه فرزند از ساختار جنگل، شما به اجازه‌ی مدیر کل جنگل نیاز دارید.

حذف کامل ADC سرور Child در شبکه

بنابراین طبق شکل زیر بر روی گزینه change کلیک کنید و در پنجره باز شده نام کاربری و رمز حساب کاربری عضو گروه Enterprise Admins را وارد کنید تا اجازه حذف به شما داده شود.

سرور ADC

ممکن است بعد از این مرحله صفحه زیر برای شما نشان داده شود. و اعلام کند که شما دسترسی حذف این شبکه را ندارید.

پاک کردن سرور ADC

 در صورتی که با این خطا مواجه شدید گزینه close را بزنید. در این حالت پیشنهاد می‌شود قبل از انجام مراحل حذف، با حساب کاربری عضو گروه Enterprise Admins به سیستم وارد شوید و بعد مراحل حذف را آغاز کنید.

انتهای عملیات صفحه زیر نمایش داده می‌شود.  بر روی گزینه Close کلیک کنید تا سیستم به‌طور اتوماتیک ری‌استارت شود.

حذف کردن سرور ADC

اگر مجددا وارد سرور PDC در شبکه ریشه جنگل شوید و وارد Start شوید، گزینه Administrative Tools را انتخاب کنید، در پنجره باز شده گزینه Active Directory Domain and Trusts را انتخاب کنید. در سمت چپ مشاهده می‌کنید که شبکه فرزند (shop. cafeamuzesh.local) حذف شده است.

دیلیت کردن سرور ADC

پیشنهاد می‌شود در صورتی که قصد دارید سرویس دیگری مثلا یک سرور ADC یا یک Child جدید را روی این سیستم نصب کنید حتما سیستم را فرمت کرده و بر روی یک ویندوز سرور جدید اقدام به نصب سرویس مورد نظر کنید.

نویسنده: زهرا یزدان پناه

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پیامک
پشتیبانی آنلاین