کاربرد فناوری DLP در شبکه

فناوری DLP
امنیت شبکه مقالات

کاربرد فناوری DLP در شبکه

فناوری DLP چیست؟

DLP یا Data Loss Prevention به یک دسته از فناوری‌ها و روش‌ها اطلاق می‌شود که طراحی شده‌اند تا جلوگیری از دست رفتن اطلاعات حساس سازمانی را انجام دهند. این فناوری از طریق نظارت، شناسایی، و کنترل فعالیت‌ها و انتقال‌های داده‌ها درون و بیرون سازمان، کمک به جلوگیری از نقض امنیت اطلاعات می‌کند.

داده‌ها چه از طریق ایمیل یا پیام‌رسان، فرم‌های وب‌سایت، انتقال فایل یا وسایل دیگر ارسال شوند، ممکن است دراختیار افراد غیرمجاز قرار گیرند. استراتژی‌های فناوری DLP این گونه است که شامل راه‌حل‌هایی است که جریان غیرمجاز اطلاعات را نظارت، شناسایی و مسدود می کند.

چرا سازمان ها به راهکارهای فناوری DLP نیاز دارند؟

گسترش ارتباطات تجاری باعث شده افراد بیشتری به داده های سازمان ها دسترسی داشته باشند. برخی از این کاربران می توانند سهل انگار یا بدخواه باشند. در نتیجه تعداد زیادی تهدید داخلی وجود دارد که می‌توانند داده‌های محرمانه را با یک کلیک افشا کنند.

فناوری DLP  چگونه کار می کند؟

فناوری DLP، از مجموعه قوانینی برای جستجوی اطلاعات حساس یا انتقال های غیره عادی داده ها استفاده می کند که هدف این است که از ارسال یا انتقال اطلاعاتی مانند مالکیت معنوی، داده های مالی و جزئیات اطلاعات فردی کارمندان یا مشتریان(PII)، به صورت تصادفی یا عمدی، به خارج از شبکه سازمان ها جلوگیری شود.

اطلاعات شخصی قابل شناسایی یا PII

PII یا Personally Identifiable Information به معنای اطلاعات شخصی قابل شناسایی است که شامل هر اطلاعاتی است که به یک فرد خاص متصل می شود و می تواند برای کشف هویت آن فرد مورد استفاده قرار گیرد، مانند آدرس IP، نام کاربری یا آدرس ایمیل آنها باشد.

فناوری DLP

انواع داده ها در فناوری DLP

DLP برای داده های در حال استفاده (Endpoint): یک دسته از فناوری DLP داده‌های در حال استفاده را ایمن می‌کنند، که به عنوان داده‌هایی تعریف می‌شوند که به طور فعال توسط یک Application یا یک Endpoint پردازش می‌شوند. این پادمان ها معمولاً شامل احراز هویت کاربران و کنترل دسترسی آنها به منابع است

DLP برای داده های در حال حرکت (Network): هنگامی که داده های محرمانه از طریق شبکه در حال انتقال هستند، به فناوری های DLP برای اطمینان از عدم هدایت آن ها به خارج از سازمان یا مناطق ذخیره سازی ناامن نیاز است. رمزگذاری نقش زیادی در این مرحله دارد. امنیت ایمیل نیز حیاتی است زیرا ارتباطات تجاری زیادی از طریق این کانال انجام می شود.

DLP برای داده های ساکن (Storage): حتی داده‌هایی که در حال حرکت یا در حال استفاده نیستند، نیاز به حفاظت دارند. فناوری‌های DLP از داده‌های موجود در انواع رسانه‌های ذخیره‌سازی، از جمله Cloud محافظت می‌کنند. فناوری DLP می‌تواند کنترل‌هایی را برای اطمینان از اینکه فقط کاربران مجاز به داده‌ها دسترسی دارند و در صورت لو رفتن یا دزدیده شدن آن‌ها ردیابی کند، قرار دهد.

فناوری ها و ابزار در DLP

با درک اینکه DLP چیست، هدف آن و انواع اصلی آن، باید بهترین ابزارها و راه‌هایی را که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، برجسته کرد. برای اینکه DLP کاربردی و قابل اعتماد باشد، باید از همان ابتدا آن را به درستی تنظیم کنید. در ادامه نگاهی دقیق تر به بهترین شیوه های DLP خواهیم داشت:

ارزیابی اولیه – اگر ندانیم از چه چیزی میخواهیم محافظت کنید، نمی توانیم یک خط مشی DLP محکم ایجاد کنیم. به همین دلیل است، قبل از اینکه هر اقدام انجام دهیم، باید یک موجودی و ارزیابی کامل انجام دهیم.

برنامه DLP باید متمرکز باشد – با توجه به تحقیقاتی که انجام شده بعضی از سازمان ها سامانه فناوری DLP را به صورت جداگانه در چند بخش اجرا کردند که با نتایج مثبتی مواجه نشدند و اگرچه ممکن است در نگاه اول این یک ایده خوب به نظر برسد، اما با چند معایب قابل توجه همراه است. جدی ترین مورد این است که حفاظت شبکه در هر بخش ناسازگار خواهد بود. در مقابل، این امر کل شبکه را در برابر از دست دادن داده آسیب پذیرتر می کند. با در نظر گرفتن این موضوع، برنامه DLP باید همیشه متمرکز باشد و همه بخش ها را تحت پوشش قرار گیرد.

تایین خطمشی های مدیریت داده – در مراحل اولیه توسعه خط‌مشی، باید مطمئن شویم که هم سیاست‌های رسیدگی به داده‌ها و هم خط‌مشی‌های اصلاح حوادث را ایجاد کرده‌ایم. بدانیم که چه دسته‌هایی از داده‌ها را باید مشخص کنیم، چگونه با سوء استفاده از داده‌ها مبارزه کنیم و در صورت بروز مشکل چه اقداماتی را انجام دهیم.

آموزش کارمندان در مورد فرآیند – حملات مخرب از داخل ممکن است هر از گاهی رخ دهد. اما، بخش عمده ای از نقض و از دست دادن داده ها ناشی از اقدامات ناخواسته و ناآگاهانه است. اگر کارمندان خود را در مورد ابزارها و شیوه های تازه به کار گرفته شده آموزش دهید، نرم افزار فناوری DLP بسیار کارآمدتر خواهد بود.

نتیجه

فناوری DLP یک سامانه برای محافظت در برابر نشت اطلاعات است و به عنوان هزینه پیشگیری از حوادث احتمالی باید مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال تلاش های مخرب و یا یک اشتباه غیر عمدی، که منجر به از دست دادن داده ها می شود می تواند نام یک سازمان را مورد خدشه جدی قرار دهد. با استفاده از روشهای ذکر شده سازمان میتواند به راه حل هایی در خور نیازهای خود در اجرای DLP دست یابند. در آخر ، با استفاده از راه حلهای ترکیبی برای اجرای DLP روی انواع داده ها از لحاظ نحوه ذخیره سازی می توان درصد موفقیت عملیات DLP را تا حد بسیار بالایی افزایش داد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پیامک
پشتیبانی آنلاین
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه