آشنایی با قوانین فایروال و عملکرد آن

قوانین فایروال
امنیت شبکه مقالات

آشنایی با قوانین فایروال و عملکرد آن

چگونه از شبکه خود در برابر تهدیدات محافظت کنیم؟

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی علی الخصوص در زمینه امنیت اطلاعات و از طرفی افزایش روند حملات سایبری، هکرها دائما در حال جست و جوی شبکه‌های آسیب‌پذیر برای نفوذ به آنها هستند. هر شرکت و سازمانی که می‌خواهد شبکه خود را از دسترسی‌های غیرمجاز ایمن نگه دارد، باید راه حل‌های مختلف امنیتی مانند استفاده از فایروال را در اولویت قرار دهد. مهاجمان سایبری در حال رشد و افزایش دانش خود هستند و راه‌هایی برای به خطر انداختن امنیت سیستم‌ها پیدا می‌کنند.

در نتیجه، شرکت‌ها باید بهترین شیوه و سیاست‌های امنیتی را اجرا کنند تا واکنش مناسبی به حملات امنیتی داشته باشند. یکی از روش‌های جهت مقابله با حملات امنیتی استفاده از فایروال‌ها می‌باشد ولی نکته‌ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که استفاده از فایروال به تنهایی کافی نیست؛ و باید از نحوه پیاده‌سازی قوانین مناسب در فایروال و به روز رسانی آن نیز آگاهی کافی داشته باشیم. اگر می‌خواهید یاد بگیرید که قوانین فایروال چگونه کار می‌کنند و نحوه پیاده‌سازی آنها به چه ترتیبی است و در نتیجه شبکه خود را در برابر تهدیدات ایمن کنید، به خواندن این مقاله ادامه دهید! این مقاله همه چیزهایی را که باید بدانید، از جمله انواع قوانین فایروال و بهترین شیوه‌های پیاده‌سازی قوانین فایروال را پوشش می‌دهد.

"</p

قوانین فایروال

قوانین فایروال اجزای اصلی خط‌ مشی‌های فایروال هستند که تعیین می‌کنند کدام نوع ترافیک اجازه ورود و خروج از شبکه شما را دارد و کدام یک مسدود شده است. آنها مکانیسم‌هایی برای کنترل دسترسی هستند که فایروال‌ها برای محافظت از شبکه شما در برابر نفوذ ترافیک مخرب یا دسترسی غیرمجاز استفاده می‌کنند. قوانین فایروال اطلاعات کنترلی را در بسته‌های جداگانه بررسی می‌کند و آنها را بر اساس مجموعه‌ای از قوانین و معیارهای از پیش تعیین شده مسدود یا مجاز می‌کند. این معیارهای از پیش تعیین شده یا اجزای قانون شامل آدرس IP مبدا، آدرس IP مقصد، پورت‌ها، نوع پروتکل (TCP، UDP، یا ICMP ) می‌باشد. قوانین فایروال کنترل می‌کنند که چگونه فایروال‌ها از نفوذ برنامه‌های مخرب و ترافیک غیرمجاز به شبکه شما جلوگیری کنند. بنابراین مدیریت صحیح قوانین فایروال در زیرساخت‌های شما برای ایمن‌سازی شبکه در برابر تهدیدات مفید است.

قوانین فایروال چگونه کار می‌کنند؟

فایروال هر بسته داده ورودی و خروجی را بررسی می‌کند و آن را با قوانین فایروال مطابقت می‌دهد. اگر بسته با یکی از قوانینی که اجازه ترافیک را می‌دهد مطابقت داشته باشد، اجازه داده می‌شود تا به مقصد برود. اگر بسته‌ای با هیچ یک از قواعدها مطابقت نداشته باشد، یک قاعده را رد نمی‌کند، رد می‌شود. اگر فایروال برای انجام این کار پیکربندی شده باشد، رد یا عدم تطابق گزارش می‌شود. فایروال‌ها برای کار با لیست‌های کنترل دسترسی ( ACL => Access Control List ) برنامه‌ریزی شده‌اند. ACL‌ها حاوی لیستی از مجوزها هستند که ترافیک شبکه مجاز یا مسدود شده را تعیین می‌کنند.

چرا قوانین فایروال مهم هستند؟

قوانین فایروال به مدیران شبکه کمک می‌کند تا دسترسی به شبکه‌ها را کنترل کنند. با قوانین فایروال، می‌توانید تعیین کنید که چه چیزی داخل و خارج از شبکه شما مجاز است. به عنوان مثال، آنها از دسترسی فایل‌های خطرناک مانند کرم‌ها و ویروس‌ها به شبکه و مصرف پهنای باند جلوگیری می‌کنند. وقتی صحبت از محافظت از دستگاه‌هایی می‌شود که در شبکه شما کار می‌کنند، قوانین فایروال خط دفاعی ضروری را ایجاد می‌کند. فایروال‌ها مانع از دسترسی عوامل مخرب و به خطر انداختن دستگاه‌های متصل به شبکه شما یا عملکرد در محیط شبکه شما می‌شوند.

قوانین فایروال

اصول قوانین فایروال

انواع مختلفی از قوانین فایروال وجود دارد. آنها بر اساس نوع معماری امنیتی مورد بررسی، دسته بندی می‌شوند. همانطور که گفته شد، در اینجا به تعریف دو مورد از انواع قانون های دیوار آتش اشاره شده است:

1 – قانون دسترسی ( Access Rule ): همانطور که از نام آن پیداست، این قانون فایروال بر اساس شرایط خاصی دسترسی به ترافیک ورودی و خروجی را مسدود یا مجاز می‌کند. آدرس مبدا، آدرس مقصد، شماره پورت و پروتکل، اطلاعات کلیدی هستند که قانون دسترسی برای تعیین اینکه آیا باید دسترسی داده شود یا رد شود، آنها را ارزیابی می‌کند.

2 – قانون NAT ( Network Address Translation Rule ) NAT: به شما کمک می‌کند آدرس IP اصلی یک شبکه خصوصی را مخفی کنید – به شما امکان می‌دهد از شبکه خود محافظت کنید. مسیریابی ترافیک را آسان‌تر می‌کند و جریان ورودی و خروجی ترافیک به و از شبکه شما را هموار می‌کند.

بهترین راه برای مدیریت قوانین فایروال چیست؟

مدیریت موثر قوانین فایروال برای جلوگیری از تنظیمات نادرست و اطمینان از اینکه زیرساخت امنیتی شما به اندازه کافی قدرتمند است تا از حملات مخرب جلوگیری کند، ضروری است. برای مدیریت بهتر قوانین فایروال، موارد زیر را انجام دهید:

– حفاظت از اسناد و مدارک: خط مشی‌ها، قوانین و گردش کار را به درستی مستند کنید. سازماندهی و مدیریت قوانین فایروال بدون مستندات مناسب برای مدیران شبکه شما دشوار است. یک سیاست مستندسازی دقیق را اجرا کنید که مدیران را موظف می‌کند تا سیاست‌ها و تغییرات پیکربندی را مستند کنند.

– تعیین وظایف: اطمینان حاصل کنید که فقط اپراتورهای آموزش دیده شبکه اجازه تغییر قانون های دیوار آتش را دارند. اجازه دادن به همه اعضای تیم امنیتی شما برای تعیین و تغییر قوانین فایروال، احتمال پیکربندی نادرست را افزایش می‌دهد.

– از یک قرارداد نامگذاری استاندارد استفاده کنید: گیج شدن در مورد اینکه کدام پیکربندی چه کاری را انجام می‌دهد آسان است. این احتمال بیشتر در جایی اتفاق می‌افتد که قرارداد نامگذاری وجود ندارد. برای جلوگیری از پیکربندی نادرست، هر قانون را با یک نام اصولی مشخص کنید تا هدف آن روشن شود. با تعریف واضح قوانین، تعارضات را می‌توان به راحتی حل کرد.

– نشانگذاری قوانین موقت: برخی از قوانین ایجاد شده‌اند تا فقط برای مدتی کار کنند. برای ساده و منظم نگه داشتن قوانین، قوانین موقت را علامت گذاری کنید تا بتوانید زمانی که دیگر به آنها نیاز ندارید به راحتی اقدام به حذف کنید.

– سفارشی‌سازی قوانین: قوانین را در یک الگوی خاص سفارش دهید. به عنوان مثال، با قوانین جهانی شروع کنید و به قوانین خاص کاربر محدود کنید.

بهترین روش‌ها برای قوانین فایروال چیست؟

برای اطمینان از اینکه فایروال شما به درستی کار می‌کند و بهترین کارایی ممکن را ارائه می‌دهد، یکسری روش‌ها وجود دارند که باید هنگام پیکربندی و مدیریت قانون های دیوار آتش، از آنها استفاده کنید :

– بررسی منظم قوانین تعریف شده: چشم‌انداز تهدیدات سایبری همیشه در حال تغییر است. بنابراین، شما باید به طور منظم قانون های دیوار آتش را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنها امنیت بهینه در برابر تهدیدات را فراهم می‌کنند. بازنگری قانون های فایروال به شما کمک می‌کند تا چندین قدم جلوتر از عوامل مخرب سایبری باشید، ناهنجاری‌های قوانین را حذف کنید و مطابقت را حفظ کنید.

– بررسی لاگ‌های فایروال: بررسی گزارش‌های فایروال به مدیران کمک می‌کند تا بر جریان ترافیک نظارت کنند، فعالیت‌های مشکوک را شناسایی کنند و چالش‌ها را به طور فعال برطرف کنند. نظارت بر گزارش‌های فایروال به شما امکان می‌دهد زیرساخت‌های خود را مشاهده کنید، و شما را قادر می‌سازد تا کاربران شبکه و ماهیت فعالیت‌های آن‌ها را بشناسید.

– کاهش پیچیدگی با طبقه بندی قوانین فایروال: با  گروه بندی قوانین با ویژگی‌های مشابه، ساختار قانون های دیوار آتش را ساده و آسان مدیریت کنید. این رویکرد پیچیدگی پیکربندی را کاهش می‌دهد، سهولت مدیریت را بهبود می‌بخشد و عملکرد فایروال را بهینه می‌کند.

نظر (4)

 1. مهدی

  سلام وقت بخیر
  عالی بود، ممنون میشوم یک مثال هم از پیاده سازی قوانین موجود در فایروال بزنید. مانند نحوه مسدود کردن ترافیک ورودی از یک آی پی خاص

  1. علی بهاری

   سلام و عرض ادب، وقت شما هم بخیر.
   چشم حتما

 2. بهروز

  سلام عالی بود مهندس

  1. علی بهاری

   سلام و عرض ادب
   ممنون از لطف شما

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پیامک
پشتیبانی آنلاین
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه