دستورات کاربردی Ping

دستورات ping
شبکه مقالات

آشنایی بیشتر با دستور Ping

ping چیست؟ بصورت ساده ping یعنی یک بسته اطلاعات که حجم بسیار کمی دارد را برای یک ip یا domain بفرستیم و جوابش را دریافت کنیم و زمان رفت و برگشت پیام را نیز بفهمیم. همچنین از دستور ping میتوانیم بفهمیم چند router در مسیر ما و مقصد قرار داشته است.

این دستور یکی از ابتدایی ترین دستوراتی میباشد که هر فردی که میخواهد دوره Network بگذراند با آن آشنا میشود. اما معمولا افراد نمیدانند که این یک واژه ی مخفف میباشد که P اشاره دارد به Packet و I اشاره دارد به Inter و N اشاره میکند به  Network و G هم به Groper که اگر بخواهیم یک مفهوم معنی دار از این مخفف بگوییم باید بگوییم:  ارسال بسته برای جستجوی کورکورانه  در اینترنت… Groper به معنای کورکورانه است. اگر دقت هم کنید، وقتی ما دستور ping  را استفاده میکنیم، میتوانیم هر ip یا هر سایتی را که بخواهیم در دستور قرار دهیم، بدون اینکه اطلاعات خاصی از آن داشته باشیم و این همان مفهوم کورکورانه بودن این دستور میباشد.

برای پینگ کردن یک ip یا domain میتوانید به راحتی وارد cmd  شوید و دستور ping را به علاوه  ip مورد نظر تایپ کنید و نتیجه را ببینید. در زیر به ترتیب به صورت تصویری مراحل را قرار میدهم.

ping کردن دامنه

ping کردن Ip

البته کلید های متفاوتی وجود دارد که میتوانید از آن در دستور ping استفاده کنید. مثلا اگر بنویسید:

ping www.google.com -n 10

10 بسته برای مقصد ارسال میشود یا اگر بنویسید:

ping www.google.com -t

تا زمانی که Ctrl  و C را نزنید، بسته ارسال میکند.

و اینکه اگر ping را به صورت خالی تایپ کنید و Enter  را بزنید، کلیدها و موارد استفاده از آنها برای شما نمایش داده میشود.

option های دستور ping

در جواب دستور ping  با reply هایی مواجه میشوید که حاوی حجم بسته مثلا 32 بایت و زمان رفت و برگشت بسته بر اساس میلی ثانیه و یک TTL میباشد. اما TTL چیست؟ این واژه مخفف Time to live میباشد یعنی زمان زنده ماندن. که به ما میگوید بسته ی ما نهایتا میتواند از چند روتر(router) عبور کند. به تصویر زیر دقت کنید، یک بسته در شبکه داخلی فرستاده شده و یک بسته به گوگل، اگر توجه کنید TTL شبکه داخلی 64 میباشد و گوگل 52  که این یعنی ما برای ارسال یک بسته از ویندوز میتوانیم 64 روتر را رد کنیم و به مقصد برسیم، یعنی برای اینکه بسته ی ما به گوگل برسد 12 روتر را رد کرده است. همچنین از ping  برای یافتن ip یک سایت نیز استفاده میشود، مثلا اگر دقت کنید، وقتی من google  را پینگ کردم، ip گوگل را نمایش داده است.

ttl در دستور ping

و پایان، امیدوارم براتون مفید بوده باشه.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پیامک
پشتیبانی آنلاین