آشنایی با انواع شبکه های کامپیوتری (Computer Networks)

انواع شبکه های کامپیوتری
شبکه مقالات

شبکه های کامپیوتری (Computer Network)

از کنار هم قرار گرفتن دو یا چند دستگاه که بتوانند با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند یک شبکه کامپیوتری یا همان Network ایجاد می شود. این تبادل اطلاعات بین دستگاه های متصل در یک شبکه در واقع یکی از اهداف اصلی شبکه است که سبب به اشتراک گذاشتن داده ها می شود. این اشتراک گذاری داده ها در شبکه سبب افزایش روند کاری سازمان ها و شرکت ها می شود، کاهش هزینه ها را به همراه دارد و مزیت های متعدد دیگری را نیز ایجاد می کند. این شبکه براساس بزرگی و میزان گسترش خود نام های متعددی دارد که در ادامه به بررسی انواع شبکه می پردازیم.

انواع شبکه های کامپیوتری

PAN (Personal Area Network)

گستره این نوع شبکه های کامپیوتری معمولا در حد چندین متر است. به عنوان مثال شبکه ای که از اتصال یک کامپیوتر رو میزی و یک لپ تاپ که در فاصله کوتاهی از هم قرار دارند از نوع PAN است. در واقع شبکه PAN یک شبکه شخصی است که تبادل اطلاعات بین دستگاه های متصل تنها در محدوده چند متر صورت می گیرد.

شبکه های کامپیوتری PAN

LAN (Local Area Network)

در شبکه های کامپیوتری LAN دستگاه های بسیار بیشتری به یکدیگر متصل می شود و گستره آن بسیار بیشتر از شبکه PAN است. به عنوان مثال در یک اتاق چندین کامپیوتر وجود دارد که از طریق کابل کشی شبکه به یکدیگر متصل می شوند. این نوع شبکه به عنوان شبکه LAN شناخته می شود. حال یک ساختمان شامل اتاق ها و طبقات متعددی است که هر یک شامل شبکه LAN است. این شبکه ساختمان نیز یک شبکه LAN محسوب می شود. بنابراین گسترده یک شبکه LAN می تواند در حد یک ساختمان باشد که در تملک یک شخص، نهاد یا سازمان قرار دارد.

شبکه های کامپیوتری LAN

Campus Area Network (CAN)

همانطور که در بخش قبل بیان شده شبکه ای که در یک ساختمان ایجاد می شود از نوع LAN است. حال اگر یک سازمان یا شرکت دارای چندین ساختمان باشد که هر یک دارای شبکه LAN هستند به یکدیگر متصل شوند، شبکه های کامپیوتری CAN را تشکیل می دهند. در واقع مجموعه ای از چندین شبکه LAN که با یکدیگر در ارتباط هستند به عنوان یک شبکه CAN شناخته می شود. نمونه این نوع شبکه در ساختمان های یک دانشگاه، بیمارستان، ادارات و شرکت های چند شعبه ای وجود دارد. در این نوع شبکه زیرساخت ارتباطی شامل کابل کشی های شبکه، ارتباطات فیبر نوری، ارتباطات رادیویی و غیره توسط خود سازمان یا شرکت یا اداره پیاده سازی و مدیریت می شود.

شبکه های کامپیوتری CAN

MAN (Metropolitan Area Network)

گستره شبکه های کامپیوتری MAN در حد یک شهر است و از فناوری های ارتباطی متعددی استفاده می کند.

شبکه های کامپیوتری MAN

Wide Area Network (WAN)

این شبکه بزرگترین گسترده را دارد و بستر ارتباطی در تملک یک شخص، سازمان یا شرکت نیست. در این نوع شبکه ارتباطات از طریق شبکه های WAN پیاده سازی شده در هر کشور انجام می شود.

شبکه های کامپیوتری WAN

Internet

شبکه Internet یک شبکه WAN بیست و چهار ساعته است. در شبکه WAN ارتباطات بین دو یا چندین سازمان یا شرکت در نقاط مختلف جهان برقرار می شود. در شبکه اینترنت زیرساخت ارتباطی همان شبکه های WAN در کشورهای مختلف است و تملک آن در اختیار یک کشور یا سازمان خاصی نیست.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پیامک
پشتیبانی آنلاین