Dynamic Trunking Protocol یا DTP چیست؟

DTP چیست؟
سیسکو شبکه مقالات

Dynamic Trunking Protocol یا DTP چیست؟

همانطور که می‌دانید یک اینترفیس سوییچ سیسکو می‌تواند در دو حالت Trunk و Access کار کند. اما بجز این دو، حالت Dynamic به چشم می‌خورد که خودش شامل دو حالت دیگر هم می‌شود. شاید برای شما هم مثل من سوال باشد که این حالت‌های اضافه چه کاربردی دارند و عملا چه بر سر اینترفیس سوییچ می‌آورند؟ برای یادگیری این مسئله باید با Dynamic Trunking Protocol یا DTP آشنا شویم.

DTP در سیستم‌عامل IOS سوییچ‌های سیسکو وجود دارد که وظیفه مذاکره برای Trunk یا Access بودن اینترفیس را بر عهده دارد. بصورت پیش فرض DTP در سوییچ‌های سیسکو فعال هستند و اینترفیس‌های سوییچ در یکی از حالت‌های Dynamic قرار دارند. این بدین معناست که این اینترفیس پس از مذاکره با اینترفیس مقابل تصمیم به Trunk شدن یا Access شدن می‌گیرد.

DTP چیست

پیش از اینکه بیشتر در این مورد نحوه کارکرد DTP صحبت کنیم، با حالت‌هایی که یک اینترفیس می‌تواند در آن قرار بگیرد آشنا می‌شویم:

  • Trunk: در این حالت اینترفیس ترافیک همه VLANها یا VLANهای مجاز شده را عبور می‌دهد و برای اتصال به سوییچ، روتر یا دیگر دستگاه‌های زیرساختی اینترفیس در این حالت قرار می‌گیرد.
  • Access: در این حالت اینترفیس ترافیک یک VLAN خاص که به آن اختصاص داده شده را عبور می‌دهد و برای اتصال دستگاه‌های نهایی یا End Deviceها به سوییچ اینترفیس را در این حالت قرار می‌دهیم.
  • Dynamic: در این حالت ما مشخص نکرده‌ایم که اینترفیس در چه حالتی کار کند. پس از اینکه یک دستگاه به اینترفیس سوییچ متصل شود با مذاکره تصمیم می‌گیرد که Access یا Trunk شود. این حالت دو نوع دارد:
    • Dynamic auto: در این حالت تمایل اینترفیس به Access بودن است اما بسته به حالت اینترفیس مقابل Trunk هم می‌شود.
    • Dynamic Desirable: در این حالت تمایل اینترفیس به Trunk بودن است اما بسته به حالت اینترفیس مقابل Access هم می‌شود.

فرض کنید دو سوییچ SW1 و SW2 داریم که دو اینترفیس Fa 0/1 آن را به هم متصل کرده‌ایم. مانند تصویر زیر:

ارتباط بین سوئیچ ها در DTP

حالا اگر هر یک از اینترفیس‌ها را در حالت‌های مختلف قرار دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ در جدول زیر حالت‌های متخلف و نتیجه آن ذکر شده است:

AccessDynamic DesirableDynamic autoTrunkSW1

SW2

TrunkTrunkTrunkTrunk
AccessTrunkAccessTrunkDynamic auto
AccessTrunkTrunkTrunkDynamic desirable
AccessAccessAccessAccess

تصویر زیر نیز بصورت برای فهم این مطلب مناسب است:

DTP در شبکه

 توجه!!!
در حالتی که یک اینترفیس Trunk باشد و دیگری Access ما ارتباطی نخواهیم داشت؛ چون اینترفیسی که Trunk هست بسته‌ها را با برچسب یا همان Tag هر VLAN عبور می‌دهد اما اینترفیس Access بسته‌ها را بدون برچسب عبور می‌دهد. به همین دلیل حتی اگر بسته‌ای مربوط به VLAN اینترفیس Access به دستش برسد توانایی پردازش آن را ندارد.

چطور DTP را غیر فعال کنیم؟

برای غیر فعال کردن DTP دو راه وجود دارد:

  • اینترفیس مورد نظر را به حالت Access ببریم.
  • از دستور nonegotiate switchport استفاده کنیم. این دستور باعث می‌شود که بسته DTP تولید نشود و یا اگر بسته DTP به این اینترفیس رسید آن را نادیده بگیرد.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا در حالت Trunk هنوز DTP فعال است؟ چون در این حالت نیز اگر بسته DTP به آن برسد وارد مذاکره می‌شود و تمایل دارد اینترفیس مقابل را به Trunk تبدیل کند.

کدام حالت بهتر است؟

بسته به اینکه چه دستگاهی به اینترفیس سوییچ متصل است باید یکی از حالت‌های Trunk یا Access را تنظیم کنید و همچنین در صورت تنظیم کردن یک اینترفیس در حالت Trunk حتما دستور switchport nonegotiate را نیز اعمال کنید تا در صورت دریافت بسته DTP آن را نادیده بگیرد و خودش نیز بسته  DTP تولید نکند. دلیل این که توصیه شده یکی از دو حالت مذکور باید تنظیم بشود این است که اگر دستگاهی ناشناس وارد شبکه شد و به یکی از سوییچ‌های ما وصل شد نتواند به وسیله این قابلیت و با مذاکره اینترفیس خود را به عنوان Trunk در شبکه قرار دهد و اینترفیس سوییچ ما نیز به تبعیت از آن Trunk شود و ترافیک را به شبکه را به سمت خودش منتقل کند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پیامک
پشتیبانی آنلاین